Zasłony wracają do łask 

Dawniej nie wyobrażaliśmy sobie naszego domu bez firan i zasłon. Z czasem młodzi ludzie zaczęli się ich pozbywać, ponieważ “zabierały zbyt dużą ilość światła” czy “zbierały kurz”. Jednak projektanci wnętrz kochają zasłony. Dlaczego? Otóż dzięki nim nasze mieszkania stają się przytulniejsze. Zasłony często ocieplają otoczenie, a także ochraniają wnętrze od słońca, a w nocy dają przyjemną, spokojną ciemność, w której możemy wyciszyć swoje emocje i spokojnie zasnąć. 

Jakie zasłony wybrać?

Zadanie nie jest łatwe. Obecnie mamy mnóstwo możliwości do wyboru. Rozpoczynając od rodzaju zasłon:

– dekoracyjne

– panelowe 

– zaciemniające

po typ materiału, różnorodne odcienie i długości. 

Zasłony dekoracyjne służą przede wszystkim do dekoracji wnętrza. Dzięki temu mogą być w dowolnej kolorystyce, o dowolnym materiale, można je też dowolnie upinać. Niestety najczęściej nie zatrzymują promieni słonecznych i nie da się przez to ochłodzić pomieszczenia, dlatego najlepiej korzystać z nich w pomieszczeniach, gdzie nie dociera zbyt duża ilość słońca. 

Zasłony panelowe natomiast mają formę długiego pasa montowanego na szynie. Możemy zasłonić nimi całe okno lub tylko jego część.

Zasłony zaciemniające jak sama nazwa wskazuje, służą do zaciemnienia pomieszczenia. Są one wykonywane z dość grubych tkanin. by dobrze spełniały swoją funkcję. Dodatkową ich zaletą jest to, że pomagają w regulacji temperatury w danym miejscu w domu. Świetnie sprawdzą się do miejsca, w którym mamy duże nasłonecznienie. 

Jak dobrać zasłony do stylu naszego mieszkania?

Pamiętajmy o tym, że zasłony powinny tworzyć spójną całość i wkomponować się w styl naszego domu. Możemy wyróżnić następujące style mieszkań:

– styl klasyczny

– styl skandynawski

-styl nowoczesny

– styl loftowy 

– styl eklektyczny 

– styl boho

– styl glamour

– styl vintage.

Jeśli nasze mieszkanie zaprojektowanie jest w klasycznym stylu, doskonale sprawdza się zasłony długie, eleganckie z grubej tkaniny. Styl skandynawski to dość chłodne kolory. Tu dobrze sprawdzą się delikatne zasłony w podobnej kolorystyce wnętrza.

W stylu nowoczesnym stawiamy na prostotę i minimalizm. Kolorystyka tego typu wnętrz jest raczej stonowana – dominują tam kolory takie jak czerń, biel, beż czy szarość. Zasłony mogą być jednokolorowe lub w geometryczne kształty.

W stylu loftowym dobrze będą wyglądać zasłony ciężkie, z grubo plecionej tkaniny. Tu możemy zaszaleć z kolorami, które dobrze będą kontrastować z naszym wnętrzem. Te kolory to czarny, pomarańczowy czy żółty. 

W stylu eklektycznym powinniśmy skupić się na zasłonach, które dobrze wkomponują się w pozostałe elementy. Nie kupujmy zasłon z printem, a przystańmy raczej na jednokolorowych, stonowanych odcieniach szarości czy beżu.

Styl boho to nieoczywiste połączenia kolorów, przytulne wnętrza o mocnych kolorach i oczywiście naturalne materiały – drewno, wiklina itp. Mamy tu więc spore pole do manewru – zasłony mogą być jednokolorowe, ale i wielokolorowe, ze wzorami lub gładkie. Wybór koloru to również spore pole do popisu. 

W stylu glamour główną rolę odgrywają mieniące się lampy, kryształowe elementy, meble na wysoki połysk. Do tego typu mieszkania najlepiej sprawdzą się zasłony w kolorach: białym, czarnym, różowym, złotym czy srebrnym. 

Styl vintage to połączenie starego z nowym. Tutaj możemy zagłębić się do szaf naszych mam czy babć i wybrać dla siebie idealne zasłony. 

Zasłony dają nam przeogromny wybór do tego, jak chcemy, by nasze wnętrze wyglądało. Ma być ono chłodne czy ciepłe, ciemne czy jasne, stonowane czy z rozmachem? Każdy z nas może dobrać idealne zasłony do swojego wnętrza.