Jakiego fotografa ślubnego wybrać…

Wiele narzeczonych zadaje sobie te same pytania, jakiego fotografa wybrać? Jaką kwotę przeznaczyć na fotografa? Gdzie znaleźć fotografa? Nie będę w tym miejscu Wam polecał fotografów lecz postaram się Wam powiedzieć na co powinniście zwrócić uwagę przy wyborze fotografa.

Nie będę pewnie oryginalny jak powiem, że musicie wybrać fotografa takiego, które jego zdjęcia Wam się podobają.

Dlatego bardzo często zwracam na to uwagę, wiele poradników ślubnych podaje aby popytać znajomych, którego Wam polecają ale pamiętajcie o jednym, to co podoba się Waszym znajomym może kompletnie przez Was być nieakceptowalne.

Dlatego proponuje Wam poszukać fotografa w internecie, nie skupiajcie się na tym aby był z Waszego regionu, często fotografowie ślubni dojeżdżają na drugi koniec Polski nie doliczając jakiś wielkich kosztów dojazdu.

Gdy jesteście na stronie na co zwrócić uwagę, najważniejsze nie skupiajcie się tylko na zdjęciach z pleneru, podczas pleneru fotograf ma czas i bez problemu wykona dobre zdjęcia, spójrzcie na to czy „czuje klimat” czy potrafi uchwycić Wasze oraz gości emocję podczas ślubu czy też wesela.

Znaleźliśmy super zdjęcia co dalej?

To co napiszę teraz nie odbierajcie źle nie biorę pod uwagę, że każdy jest oszustem lecz w tej branży jak i w każdej innej są osoby, które potrafią oszukiwać. Dlatego poświęćcie trochę czasu na „poznanie” fotografa.

 • Sprawdźcie czy na stronie jest podane imię i nazwisko fotografa (często mamy tylko kontakt telefoniczny i nawet nie wiemy do kogo dzwonimy)
 • Sprawdźcie czy fotograf podaje NIP swojej działalności jeżeli jest to możemy za pośrednictwem ceidg sprawdzić jak długo fotograf prowadzi działalność i co najważniejsze jaką czy jest ona związana z fotografią. (na stronie ceidg możemy sprawdzić każdą osobę nawet tylko po imieniu i nazwisku
 • Ładne zdjęcia – sprawdźcie czy zdjęcia na pewno są tego fotografa – często na forach branżowych można poczytać o „artystach”, którzy przywłaszczają sobie pracę innych profesjonalnych fotografów (często zagranicznych), i potem przy odbiorze zdjęć jest rozczarowanie, lecz jest na to sposób aby rozwiązać ten problem, kliknijcie na zdjęcie wybranego fotografa prawym przyciskiem myszy i wybierzcie opcję szukaj obrazu w Google, po chwili zobaczycie owe zdjęcie na jakich stronach jest umieszczone.
 • Zawsze wszystkim powtarzam, podpisujcie umowy tylko z firmami, to tylko Was zapewni, że osoba wykonuje swoją pracę sumiennie, uwierzcie mi fotograf ślubny to nie tylko praca w jeden dzień tygodniu, i nikt nie jest wstanie zajmować się fotografią ślubną a w tygodniu pracować w fabryce na etacie.

Spotkanie z fotografem o co pytać?

 • Jakie posiada doświadczenie (ilość ślubów, może referencję?)
 • Jaki posiada sprzęt (mimo iż się nie znacie warto zadać pytanie i spojrzeć na reakcję fotografa)
 • BARDZO WAŻNE – czy posiada sprzęt zapasowy (tj: np dodatkowe obiektywy, drugie body, zapasowa lampa błyskowa
 • Czy posiada (i niech pokaże) pozwolenie od kurii na wykonywanie zdjęć podczas ceremonii weselnych
 • … i pewnie wiele innych pytań które Wam się urodzą w głowach, pytajcie o wszystko

Czego raczej nie powinno się wymagać od fotografa?

 • Moim zdaniem nie powinno się od fotografa ślubnego wymagać ukończenia szkół/szkoleń/kursów fotograficznych. Dlaczego? Już odpowiadam!

Fotograf jest to praca którą musi być pasja, uwierzcie mi żadna szkoła w Polsce nie uczy nikogo wykonywać zdjęć a tym bardziej zdjęć ślubnych, fotograf jeżeli jest osobą, która wykonuje swoją pracę z pasją do wszystkiego dochodził sam przez wiele lat doświadczeń, prób i błędów.

Zdjęcia – poproście aby fotograf zabrał ze sobą komputer i pokazał Wam obojętnie jaki ale cały kompletny reportaż ślubny, który wykonał. Jest to bardzo istotne gdyż każda osoba która wykona 1000-1500 zdjęć wybierze 3-4 do swojego portfolio  ale co z resztą? Warto zobaczyć wszystkie aby ocenić dokładnie umiejętności fotografa ślubnego.

Podpisanie umowy – zwróćcie uwagę na to co jest zapisane w umowie

 • czy np mamy podaną minimalną ilość zdjęć
 • Czy w dniu ślubu zdjęcia będzie wykonywał owy fotograf (coraz częściej można spotkać fotografów – agencje tzn podpisuje z Wami umowę fotograf a w dniu ślubu okazuje się, że przychodzi jego pracownik
 • Bardzo ważne!! Ostatnio w wlkp był przypadek osoby, która podszywała się za fotografa spotykała się z narzeczonymi podpisywała umowę brała zaliczkę i znikała, pamiętajcie, że każdy fotograf wymaga od Was pokazania dowodu osobistego o to samo proście jego.
 • Ubiór fotografa – spytajcie się o to, gdyż naczytałem się wiele wątków na wszelakich forach jak młode pary ubolewały nam ubiorem fotografa, prawda jest taka, że ubiór powinien być prosty nie wyróżniający się z tłumu ale przede wszystkim schludny i elegancki, ale również nie przekraczając granicy w drugą stronę uwierzcie mi garnitur o fotografa to nie jest  dobry pomysł (brak możliwości ruchów), ale koszula czarne jeansy i odpowiednie buty wystarczą.

Cena… Ostatni i chyba dość ważny punkt.

Pierw opiszę Wam trochę czas pracy fotografa abyście zrozumieli, że nikt dobrze nie odda Wam 800 zdjęć w cenie 500zł.

Po pierwsze … ilość zdjęć nie wierzcie bajki, że ktoś Wam da 700-900 zdjęć wszystkie obrobione i najlepiej w kwocie 500-1000 zł jest to po prostu nie realne, już Wam to prezentuje na podstawie wyliczeń.

Czas pracy fotografa ślubnego:

 • Dzień ślubu często zaczyna swoją pracę od godziny 8:00- 9:00 a kończy o 1:30 plus czas dojazdu do domu dochodzi czasem do 3:00 czyli łącznie daje nam to 19h pracy
 • Plener czas dojazdu wykonanie sesji minimum 4h maksimum 12h (jeżeli plener wykonujemy w PL 🙂 uśrednijmy do 8h
 • Wybór zdjęć do obróbki, zazwyczaj fotograf podczas całego reportażu ślubnego (od przygotowań po plener) wykonuje około 1200-1800 zdjęć (uśrednijmy do 1500) teraz z tego fotograf musi wybrać 300-350 odpowiednich do obróbki, niby tylko zwrócenie uwagi czy się nadaje ale przejrzenie 1500 zdjęć poświęcając tylko 30 sekund na jedno zdjęcie daje nam 12,5h
 • Obróbka zdjęć, fotograf ma już wybrane zdjęcia wybrał ich 350 sztuk czas na obróbkę zazwyczaj jedno zdjęcie obrabia się od 8 do 25min uśrednijmy do 15min co daje nam 87,5h
 • Wybór zdjęć i układ w albumie – każdy album trzea zaprojektować trwa to około 5h, jeżeli wybraliśmy album tradycyjny dodajmy jeszcze około 5h na wyklejenie albumu

Sumujemy: wychodzi nam 137,5h (przypominam, że miesiąc roboczy po 8h dziennie ma 169h. I czy nadal uważacie, że ktoś kto zajmuje się fotografią ślubna dobrze jest wstanie wykonywać jeszcze inną pracę?

Czy nadal uważacie że jest ktoś wstanie wykonać zdjęcia za 500-1000zł poświęcając tyle czasu? Nie po prostu wykona zdjęcia a nie przyłoży się do dobrej obróbki.

Koszty fotografa:

 • 137,5h
 • Amortyzacja sprzętu (1 ślub) około 100-200zł
 • Koszty poboczne, dojazd, ubranie itd
 • Koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (sam ZUS wynosi około 1200zł)

Nie będę Wam, tutaj pisał ile powinien wynosić koszt reportażu ślubnego ale po tych wyliczeniach chyba zrozumieliście, że nikt nie wykona dobrego reportażu za 500zł.